مشاوره روانشناسی فردی چیست و چگونه کمک می کند

مشاوره روانشناسی فردی چیست و چگونه کمک می کند

مشاوره روانشناسی فردی یکی از بهترین راهکارهای ممکن برای رفع مشکلات و موانعی است که معمولا به واسطه مشکلات اجتماعی با آنها روبرو می شویم. در حقیقت این جامعه است که باعث می شود تا ما به عنوان انسان، هویت، شخصیت و ویژگی های فردی خود را بشناسیم. بنابراین گاهی به واسطه همین اجتماع درگیر مسائلی می شویم که به تنهایی قادر به حل آن ها نیستیم. این مسائل گاها نیاز به درمان دارد و گاها نیاز به توصیه و راهنمایی. از این رو ناچاریم از مشاوره روانشناسی فردی (کاملا خصوصی) با هزینه مناسب استفاده کنیم و پیشنهادات و راهکارهای آنها را، در ادامه مسیر زندگی استفاده کنیم. در ادامه این محتوا، بیشتر درباره کیفیت، هزینه، هدف و تعداد جلسه ها صحبت می کنیم.

مشاوره روانشناسی فردی (مشاوره خصوصی) چیست؟

مشاوره روانشناسی فردی نشستی رودر رو، خصوصی و دو نفره مابین مشاور و شخص متقاضی درمان، با هدف کمک به حل شدن مشکلات روحی و رفتاری او است. در این نوع مشاوره از دریچه های مختلف مشکل فرد مراجعه کننده مورد بررسی قرار داده می شود. سپس بهترین و مناسب ترین راه حل برای رفع مشکل او شناسایی و مورد استفاده قرار می گیرد.

وظیفه مشاور در ارائه مشاوره فردی چیست؟

مشاور در جلسات مشاوره انفرادی، این است که بازویی کمک کننده برای فرد و مراجعه کننده باشد. در حین جلسات خیلی مهم است که روانشناس با فرد ارتبط خوبی داشته باشد.

وظیفه مشاور در مشاوره روانشناسی فردی درخواست اطلاعات ویژه و همچنین محدود نکردن جلسه مشاوره به سوالاتی که جواب آنها اری یا نه است. به طور کلی یک مشاور حین انجام چنین مشاوره ای باید از جواب دادن مختصرمراجعه کننده به سوالات، جلوگیری کند. بنابراین لازم است او را وادار به توضیح منطقی و جواب دادن جامع و کامل به پرسش های مطرح شده کند.

خدمات ارائه شده در مشاوره خصوصی

خدمات ارائه شده در مشاوره فردی موارد زیر هستند

1. ازدواج و انتخاب همسر به کمک مشاوره روانشناسی فردی

2. تصمیم گیری درباره شغل

3. انتخاب رشته تحصیلی به کمک مشاوره فردی

4. مدیریت زمان

5. راه های رسیدن به موفقیت در زمینه های مختلف

6. افزایش اعتماد به نفس

7. آموختن راه های مدیریت بحران در شرایط بحرانی و ویژه

8. مقابله با ناامیدی و ترس به کمک مشاوره فردی

9. آموختن مهارت های اجتماعی و ارتباطی

10. رفع اختلالات شخصیتی

11. رفع افکار منفی

12. ایجاد تعادل بین زندگی خصوصی و کاری

تعداد جلسات انجام مشاوره روانشناسی خصوصی جهت رفع مشکلات

تعداد و میزان جلسات مشاوره فردی به نوع و شدت مشکل بستگی دارد. به عنوان مثال در مواردی مانند تصمیم گیری برای انتخاب رشته یا شغل انجام یک یا دو جلسه مشاوره کفایت می کند. این در حالی است که جهت رفع مشکلاتی مانند ترس، ناامیدی و افسردگی به جلسات بیشتری نیاز است. بنابراین هم شخص مشاوره گیرنده و هم مشاوره دهنده باید در این موارد صبور باشند.

در مهمید این امان وجود دارد که بعد ازسه جلسه، اگر از روند جلسات راضی نبودید، مشاور و روانشناس خود را تغییر دهید

مزایای استفاده از جلسات مشاوره فردی (خصوصی)

از جمله مزایای استفاده از مشاوره فردی موارد زیر است

1: کمک به فرد برای تغییر رفتارهای آزار دهنده خود

۲: کمک به تغییر سبک زندگی فرد در جهت مثبت.

۳: بالا بردن کیفیت زندگی و کارایی شخص مراجعه کننده و بالا بردن توانایی های او برای مقابله با مشکلات و موانع.

۴: افزایش و بالا بردن قدرت ذهنی و توانایی درمانجو برای مقابله با مشکلات و شرایط به وجود آمده.

۵: تقویت حس خودباوری در درمانجو و آسان کردن فرآیند تصمیم گیری برای او.

۶: کمک به رشد افکار مثبت در ذهن درمانجو.

به طور کلی، با شرکت در جلسات مشاوره فردی می توان به خودآگاهی و خودشناسی دست یافت. همچنین می توان انواع مهارت های لازم برای ایجاد ارتباطی منطقی با اجتماع را فرا گرفت. فراگیری مهارت های ارتباطی سالم با افراد، شناسایی محدودیت ها و تبدیل آن ها به فرصت، از دیگر مزایای استفاده از مشاوره انفرادی هستند. تمامی موارد یاد شده اگر در کنار همدیگر قرار بگیرند قطعا باعث بالا رفتن کیفیت زندگی می شوند. بنابراین می توان گفت که مهمترین مزیت استفاده از این نوع مشاوره ارتقاء سطح کیفی زندگی است.

انواع مشاوره روانشناسی خصوصی

مشاوره خصوصی را می توان هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین انجام داد. هر کدام از این دو نوع مشاوره انفرادی دارای مزایا و فواید مختص به خود هستند. بنابراین با در نظر گرفتن شرایط و موقعیت خود می توان یکی از دو راه را انتخاب کرد.

مزایای استفاده از مشاوره انفرادی به صورت آنلاین

مزایای استفاده از مشاوره انفرادی به صورت آنلاین

۱: در هر زمان و هر موقعیتی می توان مشاوره فردی را انجام داد.

۲: در صورت عدم تمایل فرد به آشکار شدن هویتش این روش روشی ایده آل است.

۳: باعث صرفه جویی در وقت و زمان می شود.

۴: باعث صرفه جویی در هزینه می شود.

۵: نیازی به نوبت و انتظار کشیدن در مطب مشاور نخواهد بود. بلکه در سریعترین زمان می توان با مشاور متخصص ارتباط برقرار کرد.

 تاثیر مشاوره فردی در حل مشکلات و معضلات رفتاری و روحی افراد

تحقیقات بسیاری اهمیت و نقش مثبت مشاوره فردی را در حل مشکلات و بیماری های روحی و روانی به اثبات رسانده اند. تحقیقات صورت گرفته نشان دهنده این مطلب هستند که انجام مشاوره انفرادی در برخی موارد بهتر و موثر تر از دارو و انجام هرگونه جراحی است. همچنین در درمان برخی بیماری ها مانند افسردگی شدید، انجام این نوع مشاوره در کنار مصرف دارو، روند درمان را سریع تر می کند. 

اصول مرتبط با مشاوره فردی که مشاور باید آن ها را مد نظر قرار دهد

۱: خودداری کردن از انجام مشاوره فردی بدون در نظر گرفتن تاثیرات آن در آینده.

۲: تغییر دادن ارزش های خود و برخورد منطقی با مشکلات درمانجو.

۳: احترام گذاشتن به فرد مراجعه کننده.

۴: تقویت توانایی های ذهنی و رفتاری فرد درمانجو در جهت رفع مشکلات او.

۵: صبوری و خویشتن داری در برخورد با فرد درمانجو و در فرایند دادن مشاوره به او.

ویژگی های یک مشاور جهت انجام مشاوره فردی کدامند؟

ویژگی های یک مشاور جهت انجام مشاوره فردی کدامند؟

یک مشاور جهت انجام مشاوره فردی مناسب و مطلوب باید دارای ویژگی های مهمی باشد که عبارتند از:

۱: گوش دادن به درمانجو و توجه به نکات ذکر شده از طرف او

گوش دادن به اظهارات شخص مراجعه کننده می تواند او را در دادن اطلاعات بیشتر درباره مشکلات خود ترغیب کند. بنابراین انجام مشاوره فردی بهتر و سریع تر موفق به حل مشکلات روحی و رفتاری بیمار می شود.

۲: داشتن دیدگاه غیر شرطی

پذیرش درمانجو از طرف مشاور و بیان جملات مهر آمیز از جمله مواردی هستند که دیدگاه غیر شرطی مشاور را نشان می دهند.

۳: انجام سوالات بی انتها

مطرح کردن سوالات مکرر و مستمر باعث می شود تا مشاور به احساسات و تفکرات درونی بیمار پی ببرد. در نتیجه روند درمان و مشاوره او در مسیر صحیحی به پیش خواهد رفت.

۴: محسوس بودن

محسوس بودن عبارت است از خودداری از انجام بحث های جدالی و تمرکز کردن بر روی احساسات و حقایق و گذاشتن انرژی بر روی درمان بیمار.

۵: اصیل بودن

اصیل بودن به توانایی مشاور جهت آزادی بیان و عمل اشاره دارد. چنین حالتی شامل هماهنگی مابین کلمات ادا شده و رفتارها و احساسات درونی مشاور است.

۶: تفسیر دیدگاه ها و موضوعات قابل بحث

منظور از تفسیر، توضیح کامل موارد قابل بحثی است که ممکن است برای درمانجو قابل فهم نباشند. همچنین لازم است به مراجعه کننده کمک شود تا مشکلات خود را از دیدگاهی جدید مشاهده نماید.

۷: محرز کردن اطلاعات شخصی مشاور

در مواردی خاص لازم است مشاور تجربیات و اطلاعات شخصی خود را با درمانجو به میان بگذارد. این حالت شامل مسائلی می باشند که در جهت کمک به شخص بیمار مورد استفاده قرار می گیرند. مشاور سعی می کند تا از این طریق، حس مثبتی در روند درمان ایجاد کند (به شرطی که روند درمان مورد نظر او، آسیب نبیند)

۸: رفع موانع تغییر

برای این کار لازم است مشاور حین جلسات مشاوره فردی مواردی که سبب جلوگیری از تغییر رفتار درمانجو شوند را شناسایی کند. شناسایی این موارد باید به کمک خود درمانجو انجام بگیرند.

راه های برقراری ارتباط با فرد متقاضی مشاوره

یک مشاور حین انجام مشاوره فردی لازم است ارتباطی منطقی و دوستانه با شخص مراجعه کننده برقرار کند. برای این کار لازم است موارد ذیل را مد نظر قرار دهد.

۱: انتقال حس مهربانی و خونگرمی به فرد مراجعه کننده.

۲: انتقال تفکرات نوع دوستی.

۳: نشان دادن پذیرش بیمار با انجام رفتارهای غیر کلامی مانند تکان دادن سر، حرکت چشم ها و گاهی هم لبخند در جلسات مشاوره فردی

۴: خودداری از واکنش انتقادی نسبت به اظهارات فرد بیمار در جلسات مشاوره فردی

۵: احترام گذاشتن به او و به افکار و عقاید او.

۶: دادن حق تصمیم گیری نهایی به مراجعه کننده.

۷: فراهم کردن امکان بیان نظرات و پیشنهادات شخصی درمانجو.

اهمیت ارائه مشاوره فردی با استفاده از آموزش خود آگاهی

ارائه مشاوره فردی با استفاده از آموزش خود آگاهی باعث می شود درمانجو یاد بگیرد روحیات خود را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین او یاد می گیرد به حوادث بیرونی اهمیتی ندهد و مجال تاثیر گذاری بر روی دهنیاتش را به این حوادث ندهد. همچنین با این روش می توان انواع تفکرات منفی مانند ترس، بدبینی، افسردگی و ناامیدی را از خود دور کرد.

سخن پایانی

امروزه مشاوره فردی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به نحوی که روز به روز افراد بیشتری تمایل به انجام چنین مشاوره ای پیدا می کنند. با در نظر گرفتن شرایط زندگی های امروزی و تنهاتر شدن انسان ها مشکلات روحی و روانی بسیاری به وجود آمده اند که نیاز به درمان دارند. البته نباید فراموش کرد که درمان این مشکلات کار ساده ای نخواهد بود. از این رو می توان از مشاوره انفرادی به عنوان موقعیتی منحصر به فرد و فوق العاده برای رفع این معضلات و مشکلات نام برد. بر همین اساس مراکز درمانی و مشاوره ای بسیاری دایر شده اند که اقدام به ارائه خدمات درمانی به افراد متقاضی می کنند. در صورتی که شما نیز گرفتار چنین مشکلاتی شده اید و یا درباره موضوعی نیاز به مشورت دارید می توانید به این مراکز مراجعه کنید.

جهت دریافت مشاوره فردی می توانید  از مشاورین ما بهره مند شوید:

شیوا محمودی

سکستراپیست
معصومه قنبری
مشاور خانواده
الهام محدث
زوج درمانگر
فاطمه رشیدی
مشاورخانواده
سعید سروندی
زوج درمانگر

تماس با مرکز 66857310

5/5 (1 نظر)
خانم دکتر معصومه قنبری

خانم دکتر معصومه قنبری

دارای پروانه سازمان نظام به شماره: 3672 و سازمان بهزیستی و تجربه 20ساله در زمینه مشاوره
مدرس کارگاه های مهارت زندگی وخانواده. رویکرد درمانی روایت درمانی وطرحواره درمانی است.آشنایی با اصول حل تعارض بامتدهای روز دنیا، مترجم ونویسنده کتاب