ازدواج مرحله ای از زندگی است که افراد برای رسیدن به این مرحله واقعا باید به بلوغ فکری علاوه بر بلوغ جسمی کامل برسند. مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج از ضروریاتی است که قبل از ازدواج و شروع زندگی زناشویی باید انجام شود. اگر این مشاوره توسط روانشناس خبره انجام شود، می تواند فوق العاده کمک کننده باشد.

مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره پیش از ازدواج

البته مشاوره ازدواج فقط برای زوجین و کسانی که قصد دارند با یکدیگر ازدواج کنند نیست. بلکه ممکن است برای افراد مجردی که به ازدواج احساس منفی دارند و یا تمایلی به این کار ندارند نیز مناسب باشد. در چنین حالتی بیشتر این مشاوره ها برای افرادی است که یکبار ازدواج ناموفق داشته اند برگزار می شوند.

مسائل زیادی در مشاوره روانشناسی قبل ازدواج قابل بررسی و پیگیری هستند. به همین جهت زوج هایی که دچار مشکلات زناشویی و زندگی مشترک شده اند به راحتی در این جلسات شرکت می کنند. اما مهمتر شرکت زوج های جوانی است که در شرف ازدواج هستند. البته که زوجینی که یکی یا هر دو آنها می خواهند برای بار دوم ازدواج کنند شرکت در این جلسه برای آنان بسیار ضروری خواهد بود.

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج

قطعا اهمیت و تاثیر مشاوره ازدواج برای زوج های جوان و یا زوج هایی که دارای مشکلاتی در زندگی مشترک هستند بر کسی پوشیده نیست. زیرا مشاوره قبل از ازدواج به دلیل تاثیری که در خلق و رفتار زوجین دارد کاملا قابل ملموس است. به همین دلیل مشاوره ازدواج به نوعی از نان شب برای این افراد واجب تر است.

این جلسات به زوجین کمک می کنند تا خواسته ها و توقعاتی که از یکدیگر دارند به راحتی بیان کنند. بیان توقعات بدون هیچ سانسور و یا محدودیت و خجالتی صورت می گیرد. در صورتی که هر یک از زوجین در مورد توقعات بیان شده مشکلی داشته باشند به راحتی در مورد آن بحث و گفتگو می شود تا به نتیجه مطلوب برسند.

کنترل استرس و هیجانات قبل از ازدواج نیز دلیلی دیگری بر موثر بودن جلسات قبل از ازدواج می باشد. ممکن است افراد از اینکه تصمیم به ازدواج بگیرند دچار استرس و نگرانی شوند. به همین دلیل مشاور سعی در آرام کردن ذهن و روح آنها و آماده کردن زوجین برای ازدواج می کند.

شناخت کامل زوجین، حذف رویاپردازی، برنامه ریزی دقیق و صحبت در خصوص مسائل نگرانی زوجین از مواردی می باشند که در این جلسات مشاوره مورد بحث قرار گرفته می شوند. سپس زوجین در این جلسات به توافقاتی رسیده و بینش دو طرف به ازدواج و ارتباط دو طرفه عمیق تر خواهد شد.

هدف از مشاوره ازدواج

هدف اصلی در مشاوره ازدواج که تمام هدف های دیگر در محور این موضوع قرار دارند، مربوط به آماده سازی زوجین برای ازدواج می باشد. در جلسات روانشناسی بالینی هر موضوعی که به ازدواج و زندگی مشترک مربوط می شود مطرح خواهد شد. از این بابت نباید نگران از دست دادن موضوعی بود؛ زیرا مشاور به خوبی می داند چه مباحث و موضوعاتی در این جلسه قابل بحث و اهمیت می باشند.

در این جلسات سلامت روانی دو طرف مورد بررسی قرار داده می شود و به طرفین اطمینان نسبی برای ازدواج داده می شود. در این صورت مشاور تست هایی را از زوجین می گیرد و در نهایت سلامت روانی و آمادگی آنان را برای ازدواج تایید یا رد می کند. آگاه کردن زوجین از زندگی جدید و مشکلات و یا مسئولیت هایی که قرار است بر عهده آنان باشد موضوعی است که در این جلسات به خوبی و ریزبینانه مطرح می شود. گوشزد کردن مسائل زندگی مشترک و حذف رویاپردازی های دوران مجردی و واقعیت های زندگی شاید یکی از مهم ترین دلیل برای اهمیت زیاد این جلسات باشند.

مشاوره پیش از ازدواج برای کی ها هست و خوبه؟

اول از همه، افرادی که از تصمیم شان برای ازدواج و انتخابی که کردند، مطمئن هستند و خیالشون راحته و نیازی به مشاوره نمی بینند. چرا؟! اینجا رو ببینید و بخونید.

دوم، افرادی که بررسی های خودشان را کردند و به این نتیجه رسیدن، مناسب همدیگر هستند. اما برای اطمینان حاصل بیشتر و شناخت بهتر و بیشتر ازهمه دیگر، صحبت با یک مشاور ازدواج را لازم می دانند.

سوم، افرادی که در حین بررسی ها و فرآیند آشنایی و شناخت شان از همدیگر با مسایلی مواجه شدند و یا آگاهی پیدا کردن که انها را دچار شک و تردید کرده و نیاز دیدن، این مسایل و تردیدها را با یک متخصص مشاوره ازدواج در میان بگذارند تا بتوانند با آگاهی و شناخت بیشتر و بهتر برای رد و قبول خواستگارشان و یا فردی که برای ازدواج درنظر گرفته اند، تصمیم بگیرند.

چهارم افرادی که در مرحله عقد و نامزدی هستند و دراین مرحله با مسایلی مواجه شدند و یا آگاهی پیدا کردن که انها را دچار شک و تردید کرده و نیاز دیدن، این مسایل و تردیدها را با یک متخصص مشاوره ازدواج در میان بگذارند.

پنجم افرادی که با مخالفت خانواده های خود برای ازدواج با فرد مورد نظرشان مواجه هستند و یا بالعکس با فشار و اصرار خانواده هایشان برای ازدواج با فردی ربرو هستند که مطابق میل و خواسته ها آنها نیست.

ششم افرادی که در مواجه با انتخاب همسر و یا خواستگار سردرگم و یا بسیار مضطرب و نگران هستند و نمی دانند در این مرحله از زندگی شان چه کار کنند و چه ملاک ها و معیارهایی برای بررسی و انتخاب همسر و تصمیم به ازدواج در نظر بگیرند. در جلسه خواستگاری چگونه باشند و خود و خانواده خود را معرفی کنند و ازهمه مهمترعلت این همه سردرگمی و اضطراب بسیار زیاد خود را نمی دانند.

هفتم افرادی که درحال حاضر خواستگار یا فردی را برای ازدواج مدنظر ندارند اما علاقه مند به ازدواج کردن و امادگی برای ازدواج و خودشناسی و شناخت از خود برای ورود به این مرحله جدید از زندگی شان هستند و یا با این مساله مواجه هستند که چرا خواستگاری ندارند و یا همچنان نتواستند فردی را که مناسب ازدواج با انها باشد، پیدا کنند و یا در ارتباط با جنس مخالف مشکل دارند.

مشاوره پیش از ازدواج فقط انجام چندتا تست هست؟​

خیلی کوتاه و مختصر، خیر. تست ها یکی از ابزارهای شناخت در دوره پیش از ازدواج است. زمانی که مصاحبه با افراد انجام می شود، برای تکمیل آن از تست های استاندارد مانند: تست شخصیت، ازمون نیازها و… بر اساس نیاز مراجع استفاده خواهد شد. لازم به ذکر است که تست‌ها به تنهایی و بدون بررسی و مصاحبه انجام شده توسط مشاور، تعیین نمی‌کند که آیا شما برای هم مناسب هستید یا نه. بلکه اطلاعات حاصل از تست‌ها حتما باید با اطلاعاتی که مشاور از شما در طول جلسات و از طریق مصاحبه به دست آورده ترکیب و تفسیر شود. در این صورت تست‌ها اطلاعات دقیقی به شما می‌دهند، شناخت شما را نسبت به خودتان و طرف مقابل‌تان افزایش می‌دهد و در نهایت به تصمیم‌گیری‌تان کمک می‌کند.

مشاوره پیش از ازدواج چند جلسه هست و چه موضوعاتی در آن بررسی می شود؟​

مشاوره پیش از ازدواج در حالت کلی شامل 5 یا 6 جلسه مشاوره است و مدت زمان هر جلسه بسته به نوع جلسه بین 45 تا 90 دقیقه می‌باشد. 1 یا 2 جلسه اول به بررسی رابطه، مصاحبه‌های اولیه و تکالیف لازم برای شناخت بهتر اختصاص دارد. شما در این جلسات با معیارهای خودتان و طرف مقابل برای انتخاب همسر آشنا شده و متوجه می‌شوید چقدر با معیارهای همدیگر مطابقت دارید. ضمن اینکه آمادگی و پختگی هرکدام‌تان برای ازدواج بررسی می‌شود. سپس هر کدام از شما یک جلسه فردی دارید که در این جلسه هم توسط روان‌شناس ارزیابی می‌شوید و هم می‌توانید برخی دغدغه‌ها و نگرانی‌هایتان را بیان و مطرح کنید. در این بین در صورت نیاز تست‌های لازم هم از شما گرفته می شود. در نهایت 2 جلسه پایانی برای جمع‌بندی اطلاعات کسب شده، تفسیر تست‌ها، کمک به تصمیم‌گیری و مهارت‌آموزی اختصاص دارد. هرچند ممکن است برخی افراد بر اساس شرایط‌شان نیاز به دریافت جلسات بیشتر یا رفتن به سمت درمان‌های فردی یا خانواده درمانی و زوج درمانی داشته باشند.

مشاوره ازدواج

جمع بندی

مشاوره ازدواج یکی از جلسات مشاوره عالی و بسیار لازم برای زوجین قبل از ازدواج است. آنها در این جلسات می آموزند که تخیلات و رویای خود از ازدواج را با واقعیت مقایسه کنند. آنان مهارت های زندگی را آموزش می بینند و همچنین برای مشکلاتی که ممکن است در مسیر زندگی آنها قرار بگیرند آماده می شوند.

توقعات هر یک در این جلسات از امر ازدواج و همسر بازگو خواهد شد؛ سپس با مسئولیت هایی که باید بر عهده بگیرند آشنا می شوند. آنان با تمامی مسائل مربوط به زندگی مشترک آشنا می شوند و خود را برای شروع زندگی جدید آماده می کنند.

مطالب مرتبط

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که ازدواج با فرزندان طلاق چگونه است و آیا می‌تواند ازدواج موفقی باشد یا خیر؛ در مطلب زیر در این مورد به طور کامل صحبت شده است.

0/5 (0 نظر)
خانم دکتر معصومه قنبری

خانم دکتر معصومه قنبری

دارای پروانه سازمان نظام به شماره: 3672 و سازمان بهزیستی و تجربه 20ساله در زمینه مشاوره
مدرس کارگاه های مهارت زندگی وخانواده. رویکرد درمانی روایت درمانی وطرحواره درمانی است.آشنایی با اصول حل تعارض بامتدهای روز دنیا، مترجم ونویسنده کتاب