مشاوره جنسی و سکس تراپی زوجین (سکسولوژی) در مهمید

مشاوره جنسی و سکس تراپی  زوجین به موضوعات عاطفی و جنسی زوجین می پردازد. مشاوره جنسی و سکسولوژی زوجین ترکیبی از مهارت های عشق ورزی، آموزش های جنسی و ماساژ درمانی می باشد. مشاوره مربوطه به عنوان موثر ترین راه جهت حل مشکلات جنسی و عاطفی معرفی شده است. به طور کلی روانشناسان و متخصصان از این نوع مشاوره برای بالا بردن کیفیت رابطه جنسی و رضایت زوجین استفاده می کنند.

فهرست مطالب

مشاوره جنسی (سکس تراپی یا سکسولوژی) زوجین چیست؟

مشاوره جنسی (سکسولوژی) زوجین چیست

مشاوره جنسی زوجین نوعی مشاوره است که در آن از روش های روان درمانی و سکس تراپی به صورت همزمان استفاده می شود. این مشاوره موجب شناخت زن و شوهر از مشکلات شخصیتی، عاطفی، روانی و اجتماعی یکدیگر می شود. همچنین این مدل مشاوره، به واسطه حل مشکلات و معضلات جنسی باعث ایجاد یک رابطه جنسی رضایت بخش تر برای زوجین می شود. در واقع مشاوره جنسی (سکسولوژی) زوجین، یک رویکرد کامل و جامع برای درمان انواع مشکلات  جنسی و برطرف کردن کامل آن ها است.

فواید انجام مشاوره سکسولوژی و سکس تراپی زوجین کدامند؟

مهم ترین مزیت برای انجام مشاوره جنسی و سکسولوژی زوجین، بالا بردن کیفیت زندگی جنسی زن و شوهر است. این بخش از زندگی زوجین شاید مهمترین بخش زندگی آنان و در کل زندگی تمام انسان ها است. زیرا به طور مستقیم با  روابط عاطفی و اجتماعی و همچنین سلامت روحی آنان در ارتباط است. مزیت دیگر انجام این نوع مشاوره شناخت عوامل تاثیر گذار در رضایت زوجین از رابطه جنسی است. پی بردن به ماهیت رابطه میان زن و شوهر و کمک به حل مشکلات جسمی و عاطفی از دیگر فواید این نوع مشاوره است.

لازم به ذکر است یکی از دلایل مهم طلاق نارضایتی طرفین از رابطه جنسی است. حال با در نظر گرفتن این موضوع می توان گفت مشاوره جنسی و سکس تراپی در خصوص مسائل سکسولوژی می تواند سبب رفع مسائل و مشکلات زناشویی شود. همچنین تا حد زیادی از بروز اختلالات و انحرافات جنسی و طلاق جلوگیری کند.

مشکلاتی که با مشاوره  سکس تراپی (سکسولوژی) درمان می شوند.

۱: زود انزالی.

۲: آنورگاسمی و مشکلات و اختلالات ارگاسمی.

۳: بی میلی جنسی.

۴: اختلال در نعوظ.

۵: مقاربت دردناک.

۶: ترس از نزدیکی و مقاربت.

۷: افکار و تفکرات جنسی آزار دهنده.

۸: فانتزی های جنسی غیر متعارف.

۹: میل جنسی بالا و بیش از اندازه.

باور و نظریه نادرست درباره مشاوره در زمینه اختلالات جنسی

متاسفانه باور غلط و نادرستی در رابطه با مشاوره جنسی وجود دارد. برخی معتقدند که این نوع مشاوره تنها برای افرادی که دارای مشکلات جنسی هستند مفید و قابل اجرا می باشد. در صورتی که این نوع مشاوره راهی موثر برای  آموزش مهارت ها و راه های افزایش لذت جنسی است. بنابراین تمامی زوجین می توانند از آن استفاده کنند. برخی از روانشناسان معتقدند انجام مشاوره سکسولوژی پیش از آغاز زندگی مشترک جزء الزامات است. زیرا بر اساس تحقیقات انجام شده داشتن رضایت جنسی تاثیر فوق العاده ای در افزایش طول عمر افراد دارد. همچنین سبب کاهش ابتلای زوجین به بیماری های خطرناکی از جمله سرطان می شود.

چه کسانی نیاز مبرم به انجام مشاوره جنسی و سکس تراپی دارند؟

انجام مشاوره جنسی و سکسولوژی، برای افرادی که دچار انحرافات جنسی و اختلالات شدید در این زمینه می باشند ضروری است. همچنین افرادی که از عدم شناخت هویت جنسی رنج می برند باید فورا تحت درمان با این نوع مشاوره قرار بگیرند.

زمان مناسب برای مراجعه جهت انجام مشاوره جنسی

بهترین زمان برای انجام مشاوره جنسی و سکس تراپی پیش از وارد شدن به زندگی مشترک است. زوجین با مراجعه به کلینیک های روان درمانی می توانند از سلامت روحی و روانی خود در زمینه روابط جنسی اطمینان حاصل کنند.

نکته: لازم به ذکر است در صورت مشخص شدن عدم مشکل روان شناختی مشاور جنسی فرد را به متخصص اورولوژی ارجاع می دهند. این امر سبب رفع بیماری جنسی فیزیولوژیکی فرد می شود.

موثر ترین شخص در درمان مشکلات و اختلالات جنسی چه کسی است؟

سکس تراپیست و روانشناس موثر ترین افراد در درمان مشکلات و اختلالات جنسی هستند. این افراد با برگزاری جلسات مشاوره جنسی و سکس تراپی می‌توانند بهترین درمان ها را به افراد بیمار ارائه دهند. به دلیل ریشه بسیاری از این مشکلات در روابط اجتماعی و شخصیتی فرد، تنها یک سکس تراپیست و روانشناس متخصص  است که می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

همچنین مشاور خانواده هم می‌تواند در مواجه با چنین مشکلی به افراد کمک کند؛ زیرا در برخی از موارد مشکلات جنسی زوجین وضعیت خانواده را به خطر می‌اندازد. مقاله مشاوره خانواده اطلاعات بیشتری در مورد خانواده و راه‌های حفظ سلامت آن را بیان کرده که در صورت نیاز می‌توانید از آن استفاده کنید.

یک روانشناس و سکس تراپیست چگونه مشکلات جنسی افراد را در مشاوره سکسولوژی زوجین درمان می کنند؟

روانشناس و سکس تراپیست با برگزاری جلسات مشاوره سکس تراپی به بررسی مشکلات روحی و شخصیتی افراد می پردازد. سپس با دانش و تجربه بالایی که دارد حرفه ای ترین و متناسب ترین راه حل ها را انتخاب کرده و به زوجین آموزش می دهد. سکس تراپیست قادر است به راحتی مشکلات جسمی و روانی را از هم تشخیص دهد. همچنین آشنایی کاملی با آناتومی بخش های جنسی و نحوه عملکرد آن ها دارد. از این رو با بررسی همه جانبه موضوع می تواند به بیمار خود در جهت درمان مشکل جنسی کمک کند.

اقدامات انجام شده در جلسات مشاوره جنسی و سکس تراپی

اولین اقدام در جلسه مشاوره جنسی و سکس تراپی توضیح و تشریح کامل مشکل توسط بیمار است. سپس مشاور یا سکس تراپ به طرح سوالاتی می پردازد که مختص  بررسی مشکل جنسی بیمار می باشند. بعد از انجام سوال و جواب های مکرر و بررسی کامل ویژگی های شخصیتی و روحی بیمار، روانشناس  مشکل زوج یا زوجین را از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار می دهد. سپس بهترین راه حل را به بیمار ارائه می دهد.

نکته: از آن جا که سخن گفتن از مشکلات و مسائل جنسی خود با دیگران برای زوجین بسیار سخت است. روانشناس یا مشاور جنسی سعی می کند به طرق مختلف زوجین را متقاعد کند که درباره مشکل خود به او اطمینان کنند. همچنین آن ها را برای بیان نوع مشکل خود راهنمایی می کند.

مهم ترین راه حل ها و تمرینات ارائه شده در جلسه مشاوره جنسی

۱: بهره گیری از راه های کند کردن حرکات و آرام کردن ذهن یا ذهن آگاهی.

۲: تغییر دادن دیدگاه و رفتار زوجین نسبت به طرف مقابل.

۳: مطالعه مقالات و کتاب های مرتبط.

۴: تماشای ویدئوهای آموزشی در رابطه با سلامت جنسی.

۵: انجام تمرینات ارتباط با همسر.

۶: کنترل احساسات و تمرکز بر آنان در زمان برقراری رابطه جنسی با همسر.

مدت زمان برگزاری و تعداد جلسات مشاوره در خصوص رفع مشکلات جنسی

تعداد جلسات مشاوره جنسی و سکس تراپی به عوامل مهمی از جمله نوع و شدت مشکل و میزان همکاری زوجین بستگی دارد. همچنین هر جلسه در حدود ۵۰ تا ۶۰ دقیقه طول خواهد کشید.

دسته بندی انوع مشاوره جنسی و سکس تراپی

۱. بررسی و درمان اختلالات جنسی:

در مشاوره ای که در رابطه با انواع اختلالات جنسی انجام می شود، مشاور نوع اختلال موجود را شناسایی کرده و با استفاده از راهکارهای مختلف، آن را درمان می کند. نرسیدن به ارگاسم در زنان و یا زود انزالی مردان از جمله این اختلالات هستند.

۲. تعیین میزان و نوع رابطه از طرف یکی از زوجین:

این حالت را در اصطلاح جنگ قدرت می گویند که در مشاوره جنسی و سکسولوژی به طور مشخص به آن پرداخته می شود. گاهی اوقات زوجین و یا یکی از آن ها ارتباط جنسی و نحوه انجام آن را راهی برای تخلیه خشم و عصبانیت خود قرار می دهد؛ همچنین برای نشان دادن قدرت و برتری خود حدود و میزان آن را تعیین می کند و خواسته طرف مقابل را نادیده می گیرد. در چنین حالاتی نوعی عدم اطمینان میان زن و شوهر ایجاد می شود که آن ها را نسبت به هم در حالت تهاجمی قرار می دهد. بنابراین مشاور بین ۵ تا ۱۲ جلسه برای درمان این مشکل در نظر خواهد گرفت.

۳. سابقه تجاوز جنسی یا تروما:

درمان افرادی که به نحوی قربانی تجاوز جنسی بخصوص در دوران کودکی شده اند، بسیار سخت خواهد بود و مدت زمان درمان این بیماران متفاوت است. برای نمونه برخی از آنان در چند جلسه کوتاه درمان می شوند؛ در حالی که درمان برخی از آن‌ها مدت ها به طول می انجامد.

درمان افرادی که قربانی تجاوز جنسی شده اند به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی مدت زمان مشاوره جنسی و سکس تراپی زوجین برای این بیماران به عوامل مهمی بستگی دارد که عبارتند از:

۱:  نوع رابطه میان متجاوز و قربانی.

۲:  شخصیت قربانی.

۳: شخصیت متجاوز

۴: مدت زمان تجاوز.

نکته: دلیل اصلی عدم اعتماد به افراد در خصوص رابطه جنسی و بی میلی و سردی کامل جنسی، وجود الگویی غلط در زمان کودکی است. یک مشاور با تجربه و کارکشته باید بتواند این الگوی نادرست را شکسته و الگویی صحیح و منطقی جایگزین آن کند.

 سخن پایانی

زوجین با بهره گیری از مشاوره جنسی و سکس تراپی می توانند تجربه ای زیبا و دلنشین از زندگی مشترک و زندگی جنسی داشته باشند. زیرا این نوع مشاوره علاوه بر ارائه مهارت های لازم برای رفع مشکلات جنسی، اطلاعات کاملی در خصوص نیازها و چالش های دو طرف را در اختیار زوجین قرار می دهد.‌

مطالب مرتبط

اینکه هر کدام از ما بدانیم که میران تمایل جنسی‌مان چقدر است می‌تواند برایمان جذاب باشد. برای تشخیص میزان تمایل جنسی‌تان می‌توانید از تست میزان تمایل جنسی هالبرت استفاده کنید.

5/5 (1 نظر)
خانم دکتر معصومه قنبری

خانم دکتر معصومه قنبری

دارای پروانه سازمان نظام به شماره: 3672 و سازمان بهزیستی و تجربه 20ساله در زمینه مشاوره
مدرس کارگاه های مهارت زندگی وخانواده. رویکرد درمانی روایت درمانی وطرحواره درمانی است.آشنایی با اصول حل تعارض بامتدهای روز دنیا، مترجم ونویسنده کتاب