مشاوره زنان باردار در دوران حاملگی و بارداری

بارداری و به دنیا اوردن کودکی معصوم جزو زیبا ترین اتفاقاتی است که رقم می خورد.  دوره 9 ماهه بارداری می تواند با استرس و نگرانی های متفاوتی همراه باشد که دلیل آن تغییر هورمون های خانم باردار می باشد. مشاوره زنان باردار در دوران بارداری و حاملگی در راستای کم کردن اضطراب ها و استرس ها نقش مهمی دارد. در این صورت لازم است به اهمیت جلسات مشاوره بارداری در طول زمان حاملگی بپردازیم.

جلسات مشاوره بارداری همانند جلسات درمانی و نظارت پزشک به سلامت جسمی مادر و جنین کمک بسیاری می کند. زیرا سلامت روحی و روانی مادر و جنین، مورد هدف مشاوران زنان باردار است. هیچ وقت نباید از معضلاتی چون افسردگی، حمله های عصبی، اضطراب های شدید و یا تغییرات هورمونی غافل شد. بروز هر یک از این مشکلات در خانم های باردار ممکن است صدمات و تلفات شدیدی به مادر و جنین وارد کند. پس مشاوره بارداری با روانشناس بالینی برای گذراندن دوران حاملگی سالم بسیار ضرورت دارد. در ادامه به جهات مختلف جلسات مشاوره خواهیم پرداخت.

اهمیت مشاوره قبل از بارداری

مشاوره بارداری

قطعا جلسات مشاوره بارداری فقط مختص به زمان بارداری نیست. بلکه قبل از بارداری زوج ها و به اخص خانم ها می توانند به جلسات مشاوره بروند و آمادگی لازم را برای بچه دار شدن دریافت کنند. بسیاری از خانم ها از باردار شدن و تغییراتی در بدن و زندگی خود بسیار نگران هستند. در واقع از تغییراتی در زندگی که در نتیجه اضافه شدن عضو جدید به خانواده است، می ترسند. به همین خاطر ارائه مشاوره روانشناسی برای آنان بسیار ضروری است. همچنین خانم هایی که مشکل خاصی مانند عصبی بودن و یا مشکلات دیگر روحی دارند با مشاوره قبل از بارداری به راحتی برای ورود به این مرحله آماده می شوند.

قطعا جلسات مشاوره بارداری باعث می شود تا خانم ها در زمان بارداری از مشکلات روحی به دور باشند. 12 درصد زنان در دوران بارداری دچار افسردگی می شوند و درصد بیشتری در زمان زایمان به این افسردگی دچار می شوند. این اختلال واقعا برای آنها آزار دهنده می باشد. اما با جلسات روانشناسی و حمایت از طرف کسی که به خوبی آنها را درک می کند این مراحل نیز به سادگی همانند سایر مراحل دیگر زندگی سپری خواهد شد.

اهمیت مشاوره بارداری

توصیه اکید به همه خانم های باردار می شود تا در جلسات مشاوره بارداری حتما شرکت کنند. قبل از بارداری برای رفع اضطراب ها و استرس ها نیز اهمیت مشاوره و تاثیر آن  بسیار زیاد می باشد. در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی اضطراب و استرس شدید به زن باردار روی وارد می شود که مشاور می تواند این موضوع را با صحبت کردن به راحتی برطرف کند.

مشاور در طول دوران بارداری نقش یک حمایت گر قوی را دارد که همه مسائل را با صحبت کردن و ارائه راهکار ها و تمرین ها برطرف می کند. در صورتی که اضطراب و استرس و یا افسردگی دوران بارداری رفع نشود، ممکن است این عارضه ها در زمان زایمان و حتی در همین دوران شدید تر از قبل شوند.

در حالت بد و بحرانی ممکن است زن باردار در این دوران و یا پس از زایمان، به خود و یا بچه آسیب وارد کند. همچنین ممکن است خانم های باردار به خاطر این موضوع شب ها به راحتی نخوابند و به همین دلیل روز ها ناراحت، نگران و کسل باشند. در واقع این معضل به سادگی با جلسات روانشناسی بالینی قابل حل است اما در صورت عدم توجه به آن، مشکلات زیانباری را برای سلامتی روحی و روانی فرد به بار خواهد آورد.

راهکارهای ارائه شده توسط مشاور برای رفع مشکلات بارداری

در صورت عدم درمان مشکلات افسردگی و اضطراب دوران بارداری، مشکلات زیادی برای خانم باردار و خانواده ایجاد خواهند شد. در نتیجه در مراکز درمانی و مشاوره بارداری به خانم هایی که هنوز با بارداری خود کنار نیامده اند، جلسات مشاوره بارداری پیشنهاد می شود. در جلسات مشاوره در مورد نگرانی ها و ناراحتی های زنان باردار صحبت می شود. در این بین امکان دارد تا از ماساژ درمانی و مدیتیشن نیز برای بهبود روان او استفاده شده و به او کمک می شود تا مشکلات را به خوبی اداره کند و آرامش خود را باز بیابد.

تجویز پیاده روی های منظم و یا یوگا و تفریحات لازم و مفرح برای زن باردار یکی از راه های درمانی است که در این جلسات بر آنها تاکید می شوند. حرف زدن در مورد نگرانی ها باعث می شود تا زن باردار به خوبی با استرس های خود روبرو شود. زن باردار در این جلسات سلامت روانی خود را محک زده و آن را به دست خواهد آورد.

دور کردن ذهن خانم باردار از بارداری و معطوف کردن به لحظات زیبای در آغوش گرفتن فرزند و یا زیبایی های دیگر زندگی از راهکار های مهم برای رفع مشکلات بارداری هستند. قطعا انجام هر یک از این روش ها توسط کسی که دارای تخصص است انجام می شوند. این فرد مشاور حرفه ای در زمینه حاملگی است.

موارد ضروری برای شرکت در جلسات مشاوره بارداری و قبل از بارداری

ممکن است زن باردار و یا خانمی که قصد بارداری دارد به برخی از اختلالات روانی دچار باشد. مثلا افسردگی و یا اختلال شخصیتی خفیف داشته باشد. در نتیجه برای سلامت روانی زن باردار و جنین باید حتما قبل از اقدام به بارداری به مشاوره بارداری مراجعه کرد.

همچنین خانم های بارداری که در طول زمان بارداری احساس می کنند دچار اختلالات روانی و ذهنی شده اند، بلافاصله باید به جلسه مشاوره روانشناسی بالینی مراجعه کنند. همچنین اگر همسر خانم باردار به یکی از این اختلالات دچار باشد، باز هم شرکت در این جلسات بسیار مهم می باشد.

در صورت بروز مشکلات فوق، مشاور خانواده هم می‌تواند به افراد کمک کند تا در این دوران خانواده آسیب نبیند. مطلب مشاوره خانواده حاوی اطلاعات مفیدی در مورد خانواده است که مراجعه به آن خالی از لطف نیست. مشاوره زنان باردار (حامله)

جمع بندی

مشاوره بارداری به معنی آماده سازی زن باردار برای مادر شدن و گذراندن دوران سخت بارداری است. زنان قبل از بارداری و قبل از اقدام برای مادر شدن می توانند در این جلسات شرکت کنند. آنان به راحتی با روش هایی که مشاور برای آنان در نظر می گیرد این دوران را در آرامش کامل سپری می کنند. تغییرات هورمونی شدید در زنان باردار واقعا بر سلامت روحی آنها تاثیر منفی می گذارد و مدام احساس می کنند که در حال شکست و ناراحتی هستند؛همچنین همیشه احساس می کنند که کسی یا کسانی به آنان آسیب وارد می کنند و نیاز به مراقبت و پشتیبانی دارند.

قطعا جلسات مشاوره بارداری فقط مختص به زمان بارداری نیست. بلکه قبل از بارداری، زوج ها و به اخص خانم ها می توانند به جلسات مشاوره بروند و آمادگی لازم را برای بچه دار شدن دریافت کنند.

هزینه هر جلسه مشاوره بارداری به مرکز مشاوره و متخصص مربوطه بستگی دارد؛ این هزینه در مهمید به نسبت خدمات ارائه شده بسیار مناسب بوده و از 200 هزار تومان شروع می‌شود.

مدت زمان این جلسات مانند سایر جلسات مشاوره بین 45 تا 60 دقیقه می‌باشد.

خانم دکتر معصومه قنبری

خانم دکتر معصومه قنبری

دارای پروانه سازمان نظام به شماره: 3672 و سازمان بهزیستی و تجربه 20ساله در زمینه مشاوره
مدرس کارگاه های مهارت زندگی وخانواده. رویکرد درمانی روایت درمانی وطرحواره درمانی است.آشنایی با اصول حل تعارض بامتدهای روز دنیا، مترجم ونویسنده کتاب